תסמונת המעי הרגיז

כל הסובלים מכאבי בטן שלשולים או עצירויות במערכת העיכול אולי בעצם יש לכם את אחת מהתסמונות הנפוצות הנקראת IBS או בעברית תסמונת המעי הרגיז ???

Irritable Bowel Syndrome היא תסמונת היכולה להופיע בשתי צורות: שלשול ללא כאבי בטן או עצירות עם כאבי בטן (ולפעמים שתיהן). תסמונת זו מכונה בעברית תסמונת המעי הרגיז או תסמונת המעי הרגיש.

מדובר בבעיה כרונית נפוצה. התסמינים מתחילים בדרך כלל בשנות העשרה המאוחרות עד שנות העשרים. משך התסמינים לפני אבחון התסמונת – לפחות שלושה חודשים. האבחנה נעשית לאחר הערכת התסמינים בהתאם לקריטריונים שמוצגים בהמשך ולאחר שנשללה בעיה אורגנית.

החולים סובלים בדרך כלל מכאבים עוויתיים באזור הבטן התחתונה. הכאבים מוקלים בעקבות התרוקנות. הכאבים מוחמרים בנוכחות לחץ ומתח נפשי וכשעה – שעתיים לאחר האוכל. 

לרוב, הכאבים אינם מעירים בלילה. החולים סובלים מעצירות או שלשול, ולעתים משתי הבעיות לסירוגין. חולים רבים מדווחים על יציאה קשה בבוקר ולאחריה יציאות רכות יותר לרוב מלוות בהפרשה של ריר. תלונה נפוצה נוספת היא תחושה של נפיחות באיזור הבטן.

דמם מפי הטבעת, ירידה במשקל, שלשול לילי וחום אינם מתאימים לאבחנה של תסמונת המעי הרגיש ומחייבים הערכה רפואית אחרת.

קריטריונים ל IBS

אף שהקריטריונים אינם נחרצים ואינם תואמים באופן מלא את האבחנה מקובל להסתמך עליהם בשלב העובדה שנכון להיום, האבחנה היא דיאגנוסטית ולא מעבדתית.

צריך לפחות שלושה קריטריונים לצורך חשד:

א – הקלה בכאב לאחר יציאה.

ב – הצואה הופכת לרכה יותר עם תחילת היציאה.

ג – תכיפות היציאות עולה כשמתחילים הכאבים.

ד – בטן תפוחה.

ה – מוקוס ברקטום.

ו – טנזמוס. ( תחושה שישנה יציאה אך כאשר הולכים לשירותים אין יציאה)

מאפיינים נוספים של IBS:

1.הופעה שכיחה עד גיל 50

2.סימפטומים כרוניים שאינם מחמירים עם הזמן.

3.ללא דימומים

4.לא מתעוררים בלילה

5.שלשולים עם בוקר

תסמונת המעי הרגיז היא תופעה שכיחה מאוד אך חלק גדול מהאנשים אשר סובלים ממנה, לא יודעים לקשר תופעות אלו למעי רגיז. עצם העובדה שזאת נקראת תסמונת ולא מחלה מעידה על העובדה שלרפואה המערבית אין ממש תרופה או פתרון לבעיה (הלוואי והייתה להם תרופה לכל דבר בדיוק כמו שהיינו שמחים שלרפואה סינית היה פתרון לכל בעיה) לעומת זה במקרה של מעי רגיז לרפואה הסינית ישנם פתרונות טובים מאוד (דיקור סיני, צמחים), עם תוצאות יפות מאוד.

ולכן אם אתם משלשלים הרבה או ישנם כאבי בטן עוויתיים וכל הסימפטומים מחמירים כאשר אתם לפני מבחן, לפני ראיון עבודה, לפני יציאה לאירוע או פגישה עם הרופא כנראה לרפואה הסינית יש את הפתרון לבעיה.

רפואה שלמה   – שניים סינים

להמשך למאמר מקצועי (למטפלים) אשר מסביר על התסמונת מנקודת ראות הרפואה הסינית:

http://www.2sinim.co.il/?page_id=39

 

 

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>