היפוך עובר ברפואה סינית

במאמר זה נתמקד בבעיית מאד ספציפית אשר מתרחשת במהלך ההריון, נציג את הטיפול בעובר אשר ממאן להתהפך דרך נקודת מבט של הרפואה הסינית.

ישנם מצבים רבים בהם אנו פונים לרפואה המערבית בבקשת טיפול בבעיות שונות ולרפואה המערבית יש דרך טיפול מורכבת לפתרון הבעיה או שפשוט מתעלמים מהבעיה ומחכים לראות כיצד המצב יתפתח. למשל בזיהום של דרכי השתן במידה ותוצאות המעבדה הן "שליליות" הרפואה המערבית חסרת אונים ופשוט "מתעלמת" מהבעיה. במהלך ההריון, הטיפול באשה ההרה מבחינת רפואה מערבית מסתבך עוד יותר ומגוון התרופות מצטמצם היות ורוב התרופות חודרות שילייה וישנו חשש מפגיעה בעובר. הרפואה הסינית מציעה אלטרנטיבה מצוינת באמצעות טיפולים עדינים כמו דיקור, צמחים, שיאצו ועוד. 

 

דוגמא מצוינת ליעילות ולפשטות של הטיפול הסיני היא היפוך עובר. לקראת סוף ההריון העובר אמור להתהפך כאשר ראשו כלפי מטה מונח בתחתית הרחם, פניו צופים אל גב האם צווארו כפוף וישבנו כלפי מעלה, כל מנח שונה ממנח ראש עלול להביא לצירים קשים יותר ולעיתים לידה נרתיקית תהפוך למסוכנת ובלתי אפשרית. רוב העוברים מתהפכים עד לשבוע 34. אך עוברים רבים מסרבים להתהפך ונשארים עם עכוזם כלפי מטה ב"מצג עכוז".

ישנם סיבות שונות למצג עכוז: שילייה נמוכה, לידה מוקדמת, הריון מרובה עוברים ועוד אך במרבית המקרים הסיבה לא ידועה. במידה והעובר נשאר במנח עכוז בשבוע ה-38 רוב הרופאים ימליצו על ניתוח קיסרי היות וקיימות סכנות רבות ביילוד במצג עכוז עקב לחץ גדול המופעל על ראש התינוק ועל שאר האיברים.

 

פתרון הרפואה המערבית למצג זה הוא היפוך חיצוני של העובר, הרופא מסובב את העובר מבחוץ עלידי הפעלת לחץ קל על הרחם מכיוונים שונים. פעולה זו מתבצעת בבית חולים תחת בקרתאולטרה סאונד ותוך מתן תרופות להרפיית הרחם. את ההיפוך החיצוני מבצעים בדרך כלל ביןשבוע 36 ל-39, שיעור ההצלחה נע בין 40-77 אחוז כאשר חלק מהעוברים נוטה לחזור למצבו הקודם. ישנם סיכונים בהיפוך ידני (קריעת רקמות, היפרדות שילייה ועוד). 

 

במידה ולאם יש סוג דם rh-, ישנו סיכוי שדמה יתערבב בדמו של העובר שסוג דמו חיובי, במידה והאם סובלת מלחץ דם גבוה ואם האם נותחה בעבר לא ניתן לבצע היפוך ידני.

 
בהתחשב בסיכוניםהכרוכים בלידת עכוז, ומתוך הרצון להימנע מניתוח קיסרי, ולאור ההצלחות בפועל, אפשר להבין מדוע נשים רבות פונותלטיפול ברפואה הסינית.
לרפואה הסינית יש פיתרון קל יעיל ולא פולשני. 

באופן עקרוני, מבוסס טיפול ההיפוך על פגישה אחת במרפאתו של המטפל, בה עוברת המטופלת את הטיפול הראשון מידיו, ואת שאר הטיפולים מידי המלווה שבחרה להביא לקליניקה (מובהר למלווה שתפקידו/ה ללמוד אתהטכניקה ולהמשיך את הטיפול בבית).

הטיפול מבוסס על חימום נקודת דיקור מיוחדת על הבוהן הקטנה של כף הרגל, בעזרת סיגר העשוי משכבות של צמח מיובש ממשפחת הלענה (artemisia vulgaris) להלן ההסבר הסיני והמערבי לטיפול.

ההסבר הסיני: שמה של הנקודה הואBL67 –  ZHI YIN :   "להגיע אל היין".
על נקודה זו נאמר שמתחלפת בה האנרגיה היאנגית של מרידיאן שלפוחית השתן עם האנרגיה היינית של הכליות. באופן דומה פועלת הנקודה, ההופכת את העובר ממצב יאנגי בו ראשו כלפי השמיים, למצב ייני בו ראשו כלפי האדמה. כך יוכל ´להגיע אל היין´, כלומר אל תעלת הלידה והנרתיק, כשהוא מוכן לדרך.

ההסבר המערבי: נמצא שגירוי הנקודה בעזרת סיגר מוקסה, המעורר יצור מוגבר של הורמוני-אם (אסטרוגן שחלתי ופרוסטגלנדינים), מעודד את דפנות הרחם להתכווץ, וכתוצאה מכך מתגברת הפעילות העוברית. עלייה זו בתנועתיות העובר היא אחד המאפייניםהמדהימים ביותר של המוקסיבציה, וכמעט כל הנשים חשות בה במהלך החצי השני של 15 דקות הטיפול, לעיתים רבות גם לאחר שהגירוי הסתיים (מצד שני, המטופלת עשויה גם שלא לחוש בדבר).  

מהלך הטיפול בקליניקת שניים סינים: 

אנו מזמינים לפגישה את האישה ההרה ואת בעלה/בן זוגה או כלמלווה אחר/ת שתבחר.

האישה ההרה תשכב על מיטת הטיפולים על גבה כאשר היא נתמכת בכריות כדי ליצור נוחות מקסימלית על מנת שהאשה תוכל להרפות את גופה ולהרגע.

אנו נקרב את שני סיגרי המוקסה הבוערים אל הנקודות בכף הרגל. האישה אמורה להרגיש תחושת חום נעימה ומרגיעה.

הטיפול נמשך בין 10 -15 דקות. יש לחזור על הטיפול לפחות פעם ביום, רצוי פעמיים ביום, למשך חמישה ימים.

לאחר מכן יש לבצע בדיקת אולטרה-סאונדכדי לבדוק אם העובר התהפך. רק אם העובר נותר במנח העכוז, יש לחזור על הפרוצדורה למשך חמישה ימים נוספים. (אם לא בודקים זאת, עלול העובר לעבור למצג ראש, אך בהשפעת הטיפול המתמשך להוסיף להסתובב ולחזור למצג עכוז). במידת הצורך אנו נשלב גם דיקור.
צריך לנקוט בכללי הזהירות בשימוש במוקסה היות והמוקסה דליקה.

בסופו של דבר מדובר בטיפול פשוט, המחזק את הקשר בין האם והאב לעתיד, ומשתף את שניהם בתהליך.
 
ישנם דיווחים רבים מסין, בנוגע ליעילות הטיפול. הוא מגביר את פעילות העובר, בדרך כלל במידה מספקת כדי להפוך אותו ממנח עכוז למנח ראש. ניסויים שנערכו בסין מדווחים עלתוצאות הצלחה משתנות, בין89.9% ל-%90.3. מחקר שנערך באיטליה ב-1990 ע"י קארדיני ועמיתיו דיווח הצלחה של %60.6 בקבוצה בת 33 נשים, כשגיל העוברים נע בין 30 ל-38 שבועות. רוב מסמכי המחקרים מראים שהשבוע ה-34 להריון הוא הזמן האופטימלי לביצוע הטכניקה, ומעלה את שיעור ההצלחה.

אסור לבצע את ההיפוך כאשר יש לחץ דם גבוה, הריון עם תאומים, דימום בהריון, RH-.

 

לסיכום: לאור אחוזי ההצלחה הגבוהים של הרפואה הסינית בהיפוך עובר מומלץ בחום לשקול זאת לפני שפונים להיפוך ידני או לניתוח קיסרי. יש לבחור בקפידה את המטפל ולהקפיד על הוראותיו באדיקות.

 

 

בהצלחה

 

מאיה בונפיל ואורן חלף

שניים סינים

קליניקה לרפואה סינית

וטיפולי מגע

 

 

מקורות:

Grasping the wind

טבעי ללדת – המדריך המקיף להריון ולידה ולימים שאחרי

המדריך הגניקולוגי סיני

מרק – המדריך הרפואי השלם לבית ולמשפחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>