רק אני והדולה שלי

(מאמר שהתפרסם במקומון "זמן צפון")

 "דולה" – תומכת לידה מוסמכת, היא אותה המשענת שנותנת להריונית את המעקב והאינפורמציה שהיא זקוקה לה. הריון ולידה, הנקה, הם תהליכים טבעיים אך מי שחושב שאינם מצריכים הדרכה טועה ומטעה.

 

התרחקות הפרט מן השבט לעומת שנים קודמות בהן נשים צעירות קיבלו את ידע הלידה וההנקה אחת מהשנייה ומהנשים הבוגרות ואורח החיים המודרני יצר מצב שנשים רבות חוות את תהליך ההריון והלידה כמעט לבד, ללא שום חוייה קודמת הקשורה בנושא.

 

תפקידה של הדולה להיות יד ימינה והפה של היולדת בחדר הלידה, היא זאת שתעזור לך ללדת כמו שאת רוצה, אם הדברים זורמים לא כמו שחשבת, יש לך מישהי ניטרלית שנמצאת עבורך, בשבילך בדרך שלך.

 

מאיה בונפיל חלף, תומכת לידה (דולה) מעבירה קורסים להכנה ללידה מטפלת ברפואה סינית ואם לתינוק בן שנה תבהיר לנו מספר דברים לגבי תפקיד הדולה.

 

מה מקור השם דולה?

השם "דולה" מקורו ביוון, פירושו הוא אישה שעוזרת/ תומכת ביולדת במהלך הלידה.

מה תפקידה הדולה בלידה?

תפקיד הדולה הוא לתמוך ביולדת מבחינה פיזית ונפשית במהלך הלידה באמצעות טכניקות שונות להקלת כאבים כמו עיסויים, שיאצו, דמיון מודרך, נשימות עם דגש גדול מאד על טכניקות מרגיעות אשר עוזרות לשיכוך כאבי הצירים.

 

דולה מקצועית תדע להדריך את היולדת בכל אחד משלבי הלידה השונים על מנת לקדם את תהליך הלידה בצורה הטובה ביותר למשל כאשר העובר נמצא במנח פנים (פנים של העובר מעלה) שינוי בתנוחה יכול לגרום לעובר לשנות מנח וכך להיכנס לתעלת הלידה בצורה האופטימלית.

 

בד"כ דולה תפגוש את היולדת ואת בן זוגה לפני תאריך הלידה המשוער כדי לתאם ציפיות ולדעת איך בני הזוג רואים את הלידה האם רוצים לידה טבעית ללא אפידורל, האם לידת בית, בודקים לאילו טכניקות היולדת מתחברת ועוד, הדולה תכין את היולדת לפי ההכרות איתה כדי שבחדר הלידה יהיה שיתוף פעולה מלא מה שיגרום להתקדמות טובה וללידה קלה יותר, היולדת תכיר מראש את תנוחות הלידה השונות, תדע איך לנשום נכון בזמן צירים ותוכל לשלוט בלידה שלה בדרך המתאימה לה ביותר.

מי צריכה דולה?

בעיקר נשים שטרם חוו לידה, נשים שבן זוגם לא ייכנס איתן לחדר הלידה (ויש הרבה בעיקר במגזר הדתי), נשים אשר עברו לידה טראומתית ורוצות לתקן את החוויה, בעצם כל אישה שרוצה תמיכה נפשית ופיזית במהלך הלידה מעבר לתמיכה המקצועית של המיילדת אשר מטפלת בשתיים ואף בשלוש יולדות במקביל. 

תני טיפים לבחירת דולה?

ישנם קריטריונים רבים לבחירת דולה, החשוב מבינהם הוא הכימיה שנוצרת בין היולדת לדולה, היולדת צריכה להרגיש בנוח עם הדולה ולסמוך עליה.

לכל דולה יש "ארגז כלים" משלה. ישנן דולות שעברו הכשרה ברפלקסולוגיה ואחרות עברו הכשרה בדמיון מודרך או בדיקור סיני לכן רצוי לשים לב לשיטות הטיפול של כל דולה ולבחור לפי זה.

דולה וותיקה עם ניסיון רב תגבה מחיר יותר גבוה מצד שני ישנן דולות מתחילות אשר ישמחו לרכוש ניסיון במחיר סמלי.

 

ניתן לעשות סינון ראשוני בטלפון לפי מקצועיות, מחיר, מרחק מהבי"ח שהיולדת בוחרת ללדת בו, לבחור 3-5 דולות לשיחת הכרות פנים מול פנים ומתוכן לבחור את המתאימה ביותר לפי החיבור שיש ביניכן.

 

דולה טובה תדע לגרום ליולדת להגיע ללידה בתחושה שהיא סומכת על גופה ויודעת מה צריך לעשות בשלבי הלידה השונים. הלידה היא חוויה מעצימה והדולה רק תעצים את החוויה עוד יותר !!!!

 

מאחלת לכן לידה קלה ומעצימה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>