כוסות רוח למת?? האומנם??

  המטרה העיקרית שלי בכתיבת מאמר זה היא להחזיר לתודעה הציבורית את השימוש בכוסות רוח. לשם כך צריך להעלות באוב את המונח הזה היות שהצעירים מבינינו ששמעו בעבר את המונח, צריכים לפשפש עמוק בתאי המוח האפורים כדי להיזכר מה זה בדיוק, והמבוגרים שקוראים עכשיו את המאמר בטח מחייכים לעצמם בעת שעולים להם זיכרונות ילדות עמומים מבית אמא או סבתא ובו זמנית בוודאי תוהים מדוע הפסיקו להשתמש בכוסות בזמננו.

 עד לפני שנים לא רבות כוסות הרוח היו נפוצות מאד בשימוש ברפואה הביתית העממית, כמעט לכל סבתא היו צמד כוסות כאלו אשר נשלפו מהארון בשעת הצורך. השימוש בהן לצערנו החל להתפוגג כאשר נכנסה לשוק התרופות האנטיביוטיקה שעם התועלת הרבה שהביאה גרמה גם לנזק רב.

השיטה הזו הייתה מקובלת כבר לפני הרבה מאוד שנים בתרבויות עתיקות. היוונים, "אבות הרפואה המודרנית" נהגו להשתמש בכוסות רוח והקזת דם. הרמב"ם מזכיר טיפולים כאלה במספר לא מבוטל של מקומות בספרו "פרקי משה ברפואה": "הכאב הראומטי המתחדש מרוח ירפא באופן מיוחד, שכמעט אין רפואה טובה לו מזה בקרן המציצה (כוסות – רוח) שיתלה על מקום הכאב… ואתה תחשוב בזה כמין מהרפואה, שהיא ממין הכשפים…" (פרקי משה ברפואה, מאמר שמיני).

כיום יותר ויותר מטפלים (בעיקר מטפלים ברפואה סינית) לומדים את השיטה ומכניסים את השימוש בכוסות לשיגרת הטיפול שלהם. אני יכולה להעיד מטיפוליי בקליניקה שהכוסות עושות פלאים לגוף.

טוב, אחרי שהיללנו ושיבחנו, אפשר להיכנס להסברים קצת יותר קונקרטיים ומעמיקים…

כוסות רוח עשויות מחומרים שונים כמו במבוק, פלסטיק או זכוכית. הנפוצות ביותר הן כוסות הזכוכית, הכוסות מעוגלות בעלות גימור רחב המאפשר היצמדות חלקה לעור הגוף. יש כוסות בגדלים שונים המתאימים לאזורים שונים בגוף. בד"כ עובדים עם הכוסות על איזור הגב למרות שאפשר להצמיד כוסות גם לאזורים אחרים בגוף (רגליים, ידיים, בטן, ישבן). הכוסות מוצמדות אל הגוף באמצעות יצירת ואקום ע"י שריפת החמצן בתוך הכוס בעזרת אש, בכוסות מפלסטיק ישנה משאבה מיוחדת השואבת את החמצן מהכוס וגורמת לואקום המיוחל. אנחנו משתמשים באש היות שגם לחימום הכוס יש אפקט טיפולי משחרר.

השימוש העיקרי בכוסות הוא במצבים של התקררויות, שפעת וכאבים. במצבי כאב (בד"כ משרירים תפוסים) מצמידים את הכוס לאזור הכאב. במידה והכאב מפושט על אזור גדול ניתן להשתמש בטכניקת הזזת הכוסות שכשמה כן היא – מצמידים כוסות לאחר מריחת שמן בסיס (למשל: שקדים, שומשום) על האזור ופשוט מניעים אותן באזור הכאב. כאשר יש כאבים נקודתיים ניתן להצמיד כוסות נייחות. עיקרון הריפוי הוא פשוט מאד –  הואקום שנוצר מהכוס גורם למשיכת דם מנימי הדם לאזור שאליו מוצמדת הכוס ועקב כך נוצרת זרימת דם מוגברת באזור זה, חמצן רב מגיע לשרירים הכואבים והתוצאה היא שחרור והרפיה של השריר ובסופו של דבר היעלמות הכאב.

בהתקררות כדאי להגיע בשלבים הראשונים היות שככל שמקדימים ומטפלים במחולל המחלה, כך האפקטיביות של הטיפול גדולה יותר (משפט זה רלוונטי לכל סימפטום שהגוף מייצר, לא כדאי להזניח את הגוף, הוא לא סתם מוציא סימפטומים). במקרים כאלו בד"כ נצמיד את הכוסות לאזור הגב העליון היות שיש בו נקודות אשר תפקידן לפזר, לסלק את גורם המחלה מהגוף ולחזק את מערכת החיסון.

אפקט נוסף ולגמרי לא מבוטל שמתלווה לטיפול הוא תחושת הרוגע שהכוסות משרות על המטופל. במהלך הטיפול המטופלים מדווחים על רגיעה אשר מתלווה לתחושות הפיזיות של זרימת הדם והמשיכה באזור הכוסות. הטיפול אינו כואב ואף נעים. מומלץ בחום לנסות, שינוי בתחושה בגב מובטח!!

כוסות רוח לגמרי לחיים ואפילו לחיים איכותיים ללא כאבים!!!!

נשמח לענות על שאלות נוספות. שניים סינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>